Benim Hikayem » Annem mutiple myeloma hastasıydı
Başlık : Annem mutiple myeloma hastasıydı
Gönderen : Özlem   Tarih : 20/07/2010
Annem mutiple myeloma hastası. İlk teşhis Aralık 2008'de koyuldu.
Hastalığı ilk duyduğumuzda ki çaresizliğimiz, şaşkınlığımız tarifsiz. Üstelik bu tür hastalıklara uzaksanız yani yakınlarınızda bu süreci yaşamış örnekler yok ise yaşanan her durum sizin daha da paniklemenize neden oluyor. Bu durumda bilgi almak, o anda gerçekleşen ve gerçekleşeceği muhtemel sıkıntıları tanımak ve bazen ona göre hastanıza (pek tabi ki kendinize) ruhsal/fiziksel yardım edebilmek için doktorunuz ve internetten bilgiler alıyorsunuz.

Annemin hastalığının teşhisi takibinde hemen hemen bütün dünyada geçerli olan tedavi yöntemi uygulandı. Takdir edersiniz ki bu süreç oldukça zordu. Özellikle bu süreçte seçtiğiniz doktorun ilgisi/bilgisi, aile bireylerinin ve/veya hasta yakınlarının metanetli olması çok önemli.

Doktorlarımız konusunda çok şanslıydık. İlk teşhisin konulması ve kök hücre nakline kadar kemoterapi kürlerinin uygulanması sürecinde doktorumuz, her sıkıntımızda (ki bu durum sıklıkla yaşanıyor) 24 saatin herhangi bir anı da olsa fazlasıyla ilgisini, bilgisini bizden esirgemedi.

Kök hücre nakli sürecinde ise diğer doktorlardan oluşan ekip (isim verilemediği için yazmıyorum ama bana mail ile ulaşılarak bilgi alınabilir) oldukça ağır bir tedavi sürecini çok profesyonel bir şekilde yürüttüler. Naklin yapıldığı fiziksel konfor, ilgilenen hemşireler ve hasta bakıcıların dikkati/nezaketi, doktorlardan oluşan ekibin bilgisi/öngörüsü/deneyimleri bizleri hem rahatlattı hem de güven verdi. Ki bu durum özellikle bu süreçte aradığınız ön önemli beklenti.

Şuanda annem iki kök kücre naklinden sonra oldukça iyi. Tabi ki ağır bir tedavi sürecini atlattığı için yorgun. Nakil sonrası doktorlarımız tarafından verilen, yapmamız gereken bilgileri harfiyen uygulanmaya çalışıyoruz. Özellikle hastanın bu süreçte, kendi deneyimlerimiz neticesinde bir psikiyatrik destek alması şart diye düşünüyorum. Annem bu süreci psikiyatrik destekle geçirdi ve doğru bir karardı.

Son olarak hasta yakınları da bu süreçte yıpranıyorlar. Dirayetli olmak şart. Sık sık bu durum kırılsa da çabuk toparlanmak önemli. Uçakta bebekli anneler için oksijen maskesi için yapılan uyarıya benzer; önce kendimiz oksijen maskemizi takacağız sonra bebeğimize maskesini takacağız…
Sağlıcakla kalın…
Not: Eğer istenir ise tedavi sürecini ve yaşadıklarımızı daha detaylı bir şekilde verebilirim.