Kimler Trombositemi veya Trombositoz Riski Altındadır?

Primer Trombositemi

Bu, çok sık rastlanan bir durum değildir. Bu duruma sahip olan insanların tam sayısı bilinmemektedir. Bazı tahminlere göre toplumda her 100.000 kişiden 1 ila 2.5'inde primer trombositemi bulunmaktadır. Bu oran, gerçekte olduğundan daha düşük olabilir, çünkü primer trombositemililerin çoğunda belirti yoktur. Bu nedenle, hastalar bu durumun farkında olmayabilir.
 
Primer trombositemi 50 ile 70 yaş arasındaki kişilerde daha sık görülmekle birlikte her yaşta oluşabilir. Bilinmeyen nedenlerden dolayı primer trombositemiye 30 yaşlarındaki kadınlarda aynı yaştaki erkeklerden daha sık rastlanır.
 
Sekonder Trombositoz

Sekonder trombositoza neden olabilecek bir hastalık, durum veya faktör varsa bu duruma yakalanma riskiniz de artmış demektir. (Daha fazla bilgi için bkz. “Trombositemi ve Trombositoz Niçin Oluşur?”) Bu durum primer trombositemiden daha sık görülür. Yüksek platelet sayımı olan kişilerin araştırıldığı iki çalışmada 500,000 üzeri platelet sayımına sahip olanların çoğunda sekonder trombositoz bulunduğu saptanmıştır.